​Alpenrose 100
2017

​​​Alpenrose Chase for the Championship 

2017 Points Series

Portland Region Race 
2017

Portland Region Race Results
 
 


D Main

 

Sr. Honda

1st Place – Kirsten Messmer

2nd Place – Joshua August

3rd Place – Matthew Regier

4th Place – Pyper Alton




C Main

 

Lt 160

1st Place – Destry Miller

2nd Place – Caden Gorski

3rd Place – Owen Rudick

4th Place – Jonathan Olson

 
Sr Honda

1st Place – Allie-Mae Jones

2nd Place – Emma Chorney

3rd Place – Joshua August

4th Place – Madelyn Tabor



 

B Main


 

Jr Novice

1st Place – Zack Tidrick

2nd Place – Treycen Sample

3rd Place – Connor Caniparoli

4th Place – Zane Davis

 
Jr Animal

1st Place – Cole Curry

2nd Place- Andrew Riehl

3rd Place – Jayden Hupper

4th Place – Eli Stone

 
Sr Animal

1st Place – Brianna Asay

2nd Place – Blake Drucker

3rd Place – Ty Smith

4th Place – Samantha Schwarz

 
Jr Honda

1st Place – Andrew Riehl

2nd Place – James Bornoty

3rd Place – Jonathan Olson

4th Place – Travis Saeger

 
Sr  Honda

1st Place – Zoey Tupper

2nd Place – Aidan Messmer

3rd Place – Elijah Elder

4th Place – Gavin Hawkins



 Hvy  Honda

1st Place – Tyler (Tank) Chorney

2nd Place – Jordi Meese

3rd Place – Ty Smith

4th Place – Aleena Schovaers

 

A Main

 
Jr Novice

1st Place – David Greene

2nd Place – Austyn Gillard

3rd Place – Ryley Hamness

4th Place – Connor Caniparoli

 
Sr Novice

1st Place -  Will McEyer

2nd Place – Holden Gorski

3rd Place – Hunter Carroll

4th Place – Joey Squitieri




Jr Animal

1st Place – Jonathan Olson

2nd Place – Cole Curry

3rd Place – Destry Miller

4th Place – Andrew Riehl


Sr Animal

1st Place – Riley Deaver

2nd Place – Samantha Schwarz

3rd Place – Brianna Asay

4th Place – Megan Roberts


Hvy Animal

1st Place – Tyler Conley

2nd Place – Bryce Bezanson

3rd Place – Cole Slater

4th Place – Austin Taborski

 
Jr Honda

1st Place -  Cole Curry

2nd Place – Destry Miller

3rd Place – Braeden Wagar

4th Place – Jayden Huppert


Sr Honda

1st Place – Kyle Lang

2nd Place – Owen Rudick

3rd Place – Xan Miller

4th Place – Brianna Asay


Hvy Honda

1st Place – Tyler (Tank) Chorney

2nd Place – Brooke McClean

3rd Place – Ty Smith

4th Place – Aleena Schovaers

 
Jr Stock

1st Place – Destry Miller

2nd Place – Braeden Wagar

3rd Place – Jayden Huppert

 
Lt 160

1st Place – Matthew Roberts

2nd Place – Riley Deaver

3rd Place – Cole Alton

4th Place – Levie Jones


Hvy 160

1st Place – Jordi Meese

2nd Place – Cole Slater

3rd Place – Tyler (Tank) Chorney

4th Place – Brendan Duhrkoop


Mod

1st Place – Austin Lassiter

2nd Place – Pyper Alton

3rd Place – Xan Miller

4th Place – Maddie Gjerness

 

 Class B

1st place – Maddie Gjerness



Lt World Formula

1st place – Riley Deaver

2nd Place – Cole Alton

3rd Place – Levie Jones

4th Place – Brendan Duhrkoop


Hvy World Formula

1st Place – Cole Slater

2nd Place – Tyler Conley

3rd Place – Bryce Bezanson

4th Place – Tyler (Tank) Chorney


Jr Half

1st Place – Tyler Conley

2nd Place – AJ Loftus

3rd Place – Brenden White



Race Results

Alpenrose 100 Race Results

 

Heat #1

Jr Novice

1st Place – Jacob Moreland

2nd Place – Ryley Hamness

3rd Place – Ryan Curry


 

Sr. Novice

1st Place – Joey Squitieri

2nd Place – Abby Drucker


3rd Place – Hunter Carroll

 

Jr Animal

1st Place – Cole Curry

2nd Place – Destry Miller

3rd Place –Andrew Riehl


 

Sr. Animal

1st Place – Owen Rudick

2nd Place – Zachary Riehl

3rd Place –Blake Drucker



Hvy. Animal

1st Place – Austin Taborski


 

Jr.Honda

1st Place – Destry Miller

2nd Place – Cole Curry

3rd Place – James Hamlin

 

Sr. Honda

1st Place – Xan Miller

2nd Place – Owen Rudick

3rd Place –Elijah Elder

 

Sr. Honda

1st Place – Pyper Alton

2nd Place – Madelyn Tabor

3rd Place –Emma Chorney

  

Hvy Honda

1st Place – Tyler (Tank) Chorney

2nd Place – Austin Lassiter

3rd Place –Alex Dunsire




 

Lt. 160

1st Place – Cole Alton

2nd Place – Owen Rudick

3rd Place –Destry Miller

 

Hvy. 160

1st Place – Brendan Duhrkoop

2nd Place – Austin Lassiter

3rd Place – Tyler (Tank) Chorney

 

Mod

1st Place – Xan Miler

2nd Place – Austin Lassiter

3rd Place –Destry Miller


 

Hvy. World Formula

1st Place – Cole Alton

2nd Place – Tyler (Tank) Chorney

3rd Place –Austin Taborski

 

Heat #2


Jr Novice

1st Place – Ryan Curry

2nd Place – Ryley Hamness

3rd Place – Trip Lorenz



 
Sr. Novice

1st Place – Joey Squitieri

2nd Place – Abby Drucker


3rd Place – Hunter Carroll

 

Jr. Animal

1st Place – Cole Curry

2nd Place – Destry Miller

3rd Place –Andrew Riehl

 

Sr. Animal

1st Place – Blake Drucker

2nd Place – Owen Rudick

3rd Place –Zachary Riehl



 Hvy. Animal

1st Place – Austin Taborski

 

Jr.Honda

1st Place – Destry Miller

2nd Place – Tanner Stark

3rd Place – Andrew Riehl

 

Sr. Honda

1st Place – Owen Rudick

2nd Place – Xan Miller

3rd Place –Joshua August

 

Sr. Honda

1st Place – Pyper Alton

2nd Place – Emma Chorney

3rd Place –Skyler Putt

  
Hvy Honda

1st Place – Tyler (Tank) Chorney

2nd Place – Austin Lassiter

3rd Place –Alex Dunsire

 

Lt. 160

1st Place – Xan Miller

2nd Place – Cole Alton

3rd Place –Owen Rudick

 

Hvy. 160

1st Place – Brendan Duhrkoop

2nd Place – Austin Lassiter

3rd Place – Cameron Duhrkoop

 

Mod

1st Place – Xan Miler

2nd Place – Austin Lassiter

3rd Place –Pyper Alton

 
Hvy. World Formula

1st Place – Tyler (Tank) Chorney

2nd Place – Cole Alton

3rd Place – Cameron Duhrkoopf

  

B-Main

 

Sr. Honda

1st Place – Zachary Riehl

2nd Place – Elijah Elder

3rd Place –Joshua August




 

A-Main


Jr. Novice

1st Place – Trip Lorenz

2nd Place – Ryan Curry

3rd Place – Ryley Hamness

 

Sr. Novice

1st Place – Joey Squitieri

2nd Place – Abby Drucker

3rd Place – Hunter Carroll

 

Jr. Animal

1st Place – Cole Curry

2nd Place – Destry Miller

3rd Place –Andrew Riehl

 

Sr. Animal

1st Place – Owen Rudick

2nd Place –Zachary Riehl

3rd Place –Blake Drucker

 

Hvy. Animal

1st Place – Victoria Woolf

2nd Place –Austin Taborski

 

Jr. Honda

1st Place – Tanner Stark

2nd Place – Cole Curry

3rd Place – Destry Miller

 

Sr. Honda

1st Place – Owen Rudick

2nd Place – Pyper Alton

3rd Place – Blake Drucker

 

Hvy. Honda

1st Place – Tyler (Tank) Chorney

2nd Place – Austin Lassiter

3rd Place – Alex Dunsire

 

Lt. 160

1st Place – Destry Miller

2nd Place – Cole Alton

3rd Place – Zachary Riehl

 

Hvy. 160

1st Place – Brendan Duhrkoop

2nd Place – Tyler (Tank) Chorney

3rd Place – Austin Lassiter

 

Mod

1st Place –  Xan Miller

2nd Place –Pyper Alton

3rd Place – Austin Lassiter

 

Hvy. World Formula

1st Place – Tyler (Tank) Chorney


2nd Place – Cole Alton

3rd Place –Cameron Duhrkoop